Do niedawna parapety zewnętrznewykonywano głównie z ocynkowanej blachy stalowej. Było to rozwiązanie dostępne, tanie i skuteczne. Jednak obecnie wybór możliwych do zastosowania materiałów jest o wiele większy.
Z tego powodu decydujące znaczenie najczęściej mają względy estetyczne. Równie ważne jest solidne zamocowanie parapetów, co np. w ścianach dwuwarstwowych wcale nie jest takie proste.
Wszystkie rodzaje parapetów są wprawdzie wodoodporne, ale niekoniecznie bardzo wytrzymałe pod względem mechanicznym. Z tego względu część parapetu wystająca poza obrys ściany (zwykle 3-5 cm) i tworząca tzw. kapinos powinna być bardzo sztywna oraz wytrzymała.
Obecnie najczęściej kupuje się gotowe produkty o określonej szerokości i długości. Wtedy nie trzeba ich przycinać oraz dopasowywać na budowie, co zwiększa tempo robót, wpływa też na jakość wyrobu.
Odpowiednio wyprofilowana blacha na parapety zewnętrzne grubości 0,55-1,00 mm jest zabezpieczona kilkoma różnymi warstwami. Podwójne ocynkowanie, antykorozyjna farba gruntująca, lakier o bardzo dużej trwałości i twardości, a na dodatek jeszcze folia ochronna – to teraz standard. Konieczne jest dokupienie gotowych zakończeń bocznych oraz antykorozyjne zabezpieczenie wszystkich otworów montażowych. Aby ograniczyć hałas powodowany przez krople deszczu lub grad, warto do parapetu przykleić podkładkę tłumiącą.
Parapety z blachy aluminiowej
Parapety z blachy aluminiowej to nowa generacja wyrobów, mająca zastąpić parapety zewnętrzne blaszane. Co prawda są od nich nieco droższe, ale za to nierdzewne i znacznie bardziej sztywne. Tłoczy się je bowiem z blachy grubości 1,2-1,5 mm, co razem ze wszystkimi warstwami zabezpieczającymi i wykończeniowymi daje grubość nawet 2,5 mm. Powlekane twardymi i odpornymi na czynniki atmosferyczne lakierami, dostępne są właściwie w dowolnym kolorze.
Do wyboru jest także rodzaj powierzchni: może być gładka lub tłoczona. Poza tym zakończenia boczne, kotwy, zaślepki śrub, taśmy uszczelniające to elementy całego systemu, zawsze dostępne. Jedynym ich mankamentem jest duża rozszerzalność cieplna (1,2 mm na każdy metr długości) i przez to konieczność stosowania szczelin dylatacyjnych zarówno na końcach parapetu, jak i wokół śrub mocujących.
Parapety zewnętrzne z płytek klinkierowych to namiastka parapetów ceglanych. Ich niewielka grubość (9-13 mm) jest jednocześnie wadą i zaletą. Wadą, ponieważ łatwo uszkodzić krawędź wystającą poza lico ściany, a ponadto parapet ma mniej atrakcyjny wygląd.
Zaletą, bo poprawnie może go wykonać nawet amator (na zaprawie klejącej), a na dodatek niewielki ciężar elementów umożliwia ułożenie płytek w ścianie dwuwarstwowej (po jej odpowiednim wzmocnieniu).