Rolety okienne to doskonała alternatywa dla zasłon. Dzięki nim pomieszczenia nabierają „lekkości” i stylu. Ponadto stanowią dobrą ochronę przed słońcem. Warto rozpatrzyć to niebanalne rozwiązanie już na etapie projektowania wystroju wnętrza mieszkania lub domu.

Wystrój wnętrza to kwestia smaku. Nie ma rozwiązań uniwersalnych, które będą podobać się każdemu. Dlatego podczas wyboru rolet należy kierować się przede wszystkim indywidualnymi upodobaniami. Asortyment jest na tyle szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie.

rolet-wew3

rolet-wew2

Rodzaje

Rolety pełnią funkcje tradycyjnie przypisane zasłonom. I podobnie jak zasłon, jest ich równie wiele wzorów i rodzajów. Najczęściej możesz spotkać rolety:

  • zwijane (ekranowe)
  • rzymskie
  • austriackie
  • plisowane (plisy)
  • dzień-noc

rolet-wew1

Zwijane nakręca się na specjalną rolkę za pośrednictwem silnika elektrycznego lub ręcznie (za pośrednictwem łańcuszka, paska, sznurka). Mogą być niezabudowane, wolnowiszące lub zabudowane, kasetowe.

Wolnowiszące utrzymują się jedynie na rolce zamontowanej w górnej części futryny lub na ścianie nad oknem. Kasetowe są osadzone w prowadnicach. Dzięki temu opuszczają się idealnie pionowo i nie poruszają się np. pod wpływem podmuchów wiatru. Przylegają do ramy okiennej.

Umocowanie rolety do ramy okiennej pozwala na nieskrępowane otwieranie okna również w momencie, kiedy roleta jest opuszczona. Roleta może być też prowadzona na żyłce rozciągniętej wzdłuż ramy okiennej.

Rolety wolnowiszące są tańsze i mniej inwazyjne niż kasetowe. Nie wymagają montowania prowadnic w ramach okiennych. Kasetowe zawsze będą w takiej samej odległości od szyby, nawet jeśli okno zostanie uchylone.

Rolety ekranowe są bardzo funkcjonalne. Mogą być stosowane niemal we wszystkich rodzajach pomieszczeń – w pokojach mieszkalnych, w biurach, w gabinetach lekarskich, dentystycznych, w salonach masażu, w szpitalach, w biurach oraz w pomieszczeniach użyteczności publicznej, w kancelariach, w urzędach.

Rzymskie nie nawijają się na rolkę, lecz za pomocą prostego mechanizmu składają się falami po pociągnięciu za sznurek. Są  wzmacniane poprzecznymi fiszbinami, dzięki którym mogą równomiernie się składać. Jest to rozwiązanie nieskomplikowane i bardzo estetyczne.

Rolety rzymskie przeznaczone są głównie do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych.

Austriackie przypominają tradycyjne zasłony. Jednak za pomocą systemu sznurków mogą zostać podniesione w sposób podobny jak kurtyna w teatrze.

Plisowane, tzw. plisy. Mają formę harmonijki rozciąganej i ściąganej na całej długości okna, wolnowiszące lub ulokowane w prowadnicach (zwłaszcza w oknach dachowych). Mogą być obsługiwane uchwytem lub sznurkiem, jedno, lub dwufunkcyjne. Jednofunkcyjne zwijają się od dołu ku górze, zaś dwufunkcyjne zwijają się w obu kierunkach. Dzięki temu możesz okno odsłonić częściowo, od góry i od dołu równocześnie. Rozwiązanie jest o tyle pomysłowe, że pozwala na zasłonięcie lub odsłonięcie dowolnej połaci okna. Plisy doskonale sprawdzą się w mieszkaniach oraz w biurach. Mogą być dopasowane do okien o nietypowych kształtach: okrągłych, trójkątnych, trapezowych.

Dzień-noc jest to zupełnie nowa forma rolet tekstylnych. Są to podwójne rolety wykonane z pasów materiału, między którymi pozostawiono przerwy. Regulacja pozwala na uzyskanie podobnego efektu, jak w przypadku żaluzji. Kiedy pasy materiału nachodzą na siebie, w rolecie pozostają szerokie szpary, dzięki którym możesz regulować dopływ światła do mieszkania.