Drzwi Wewnętrzne

Czasy drzwi typowych dla danego rodzaju pomieszczenia są już dawno za nami. W obecnych czasach wybór i możliwości wzorów, faktur i kolorów jest wprost nieograniczony. Również materiały i sposób konstrukcji drzwi wewnętrznych jest niezwykle różnorodny. Spróbujmy ten szeroki wachlarz usystematyzować:

 

Materiały na drzwi wewnętrzne

Drzwi Wewnętrzne

Drewno. W tworzeniu drzwi stosuje się drewno lite bądź klejone warstwowo. Zdecydowanie częściej możemy zetknąć się z drewnem klejonym, dzięki dobrej relacji parametrów technicznych w stosunku do ceny.  Współczesna technika klejenia warstwowego pozwala bowiem na budowę wytrzymałej i odpornej na paczenie się konstrukcji drzwi. Najczęściej stosowane przez producentów gatunki drewna to sosna, dąb, buk, mahoń i jesion.

 

Drzwi Wewnętrzne

Płyty drewnopodobne. Są to gładkie lub tłoczone płyty wiórowe albo pilśniowe – zwykłe, MDF i HDF. Na drzwi najczęściej stosuje płyty MDF (twarde) i HDF (bardzo twarde).

Różnią się one sposobem wytwarzania oraz gęstością, od której zależą walory użytkowe gotowych drzwi – im gęstość materiału jest większa, tym mniej się one paczą. Ze względu na stosunkowo najniższy koszt wytworzenia są one jednym z najczęstszych wyborów na drzwi wewnętrzne.

 

Drzwi Wewnętrzne

Szkło. Stosuje się jako wypełnienie w drzwiach płytowych. Wykorzystuje się szkło przezroczyste, półprzezroczyste, matowe, barwione, witrażowe lub ornamentowe zwykłe, hartowane i klejone.

Coraz większą popularnością cieszą się pełne drzwi szklane – taflę szkła zabezpieczają jedynie wąskie ramy aluminiowe lub drewniane; możliwe jest wykonanie bez ram: taflę ujmują jedynie zawiasy i tzw. pochwyt, stosowany zamiast klamki.

Aby takie drzwi były bezpieczne w użytkowaniu, używa się na nie szkła hartowanego lub klejonego. Jeśli szyba ulegnie stłuczeniu, szkło hartowane rozsypie się na kawałki o nieostrych brzegach. Jeśli zaś będzie ze szkła klejonego, folia zabezpieczająca zapobiegnie rozsypaniu się szyby na kawałki.

 

Wykończenie powierzchni drzwi wewnętrznych

Sposób wykończenia powierzchni drzwi zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Drzwi drewniane można kupić lakierowane bezbarwnie, pokryte okleiną lub pomalowane farbami akrylowymi.

Drzwi Wewnętrzne

 

Najczęściej wykańcza się je tak, aby powłoka podkreślała naturalny rysunek słojów drewna (lakier bezbarwny) lub do niego nawiązywała (drewnopodobny laminat albo okleina naturalna, czyli fornir).

Drzwi Wewnętrzne

 

Farby kryjące stosuje się rzadziej. Drzwi z płyt drewnopochodnych również pokrywa się farbami akrylowymi lub okleiną. Do wyboru są okładziny drewnopodobne lub z jednobarwnego laminatu oraz farby kryjące.

 

Drzwi Wewnętrzne

 

 

Drzwi Wewnętrzne

Wybierając drzwi wewnętrzne dobrze jest mieć już wizję kolorystyczną danego wnętrza, aby móc jak najlepiej dopasować ich wygląd do aranżacji. Kupując kilka drzwi wewnętrznych do pomieszczeń na danej kondygnacji warto zwrócić uwagę, aby pasowały do siebie nie tylko wymiarami czy sposobem wykończenia, ale również kolorystycznie.

 

joxi_screenshot_1468155740474

Drzwi wewnętrzne zazwyczaj dobiera się w taki sposób, aby ich kolor był zbliżony do koloru posadzki lub/i koloru okien. W przypadku drzwi o wykończeniu drewnianym (pełne drewno, fornir bądź okleina drewnopodobna) warto dopasować je kolorystycznie do parkietu czy listew przypodłogowych.

Białe drzwi sprawdzą się dobrze, gdy w pomieszczeniu znajdują się okna z białego PVC lub białe listwy przypodłogowe.

 

Drzwi Wewnętrzne

Co raz częściej jednak we wnętrzach montuje się drzwi o kontrastującym kolorze, np. czerwonym, który nawiązuje jedynie do koloru dodatków w pomieszczeniu. Wybierać można wśród drzwi pełnych, przeszklonych (o różnym stopniu przeszklenia) lub zupełnie szklanych. Drzwi szklane lub z przeszkleniami zapewniają delikatny dopływ światła do pomieszczenia, a ich zazwyczaj matowe wykończenie szyby gwarantuje prywatność za zamkniętymi drzwiami. Przed zakupem drzwi szklanych warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego szkła – powinno to być szkło bezpieczne, hartowane.