Czy drzwi wejściowe powinny się otwierać na zewnątrz, czy do środka?

Podczas wyboru drzwi wejściowych trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele istotnych czynników. Jednym z ważniejszych jest kierunek uchylania skrzydła. Na zewnątrz czy do środka? Przekonaj się, jak powinny otwierać się drzwi wejściowe.

Odpowiedni kierunek uchylania skrzydła w drzwiach wejściowych

Przepisy budowlane nie określają jednoznacznie, w jakim kierunku powinny otwierać się drzwi wejściowe. Niemniej jest to kwestia, która w dużym stopniu wpływa na ich funkcjonalność.

Pod względem bezpieczeństwa rekomenduje się, aby drzwi wejściowe otwierały się do wewnątrz. Ta zasada obowiązuje przede wszystkim w mieszkaniach w blokach. Wynika to z faktu, że skrzydła drzwiowe będące wejściem na drogę ewakuacyjną nie mogą po otworzeniu ograniczać szerokości wydzielonej drogi pożarowej. Chociaż normy te zasadniczo nie obowiązują właścicieli domów prywatnych, warto i w tym przypadku mieć na uwadze bezpieczeństwo.

Jeśli nie wiesz, które rozwiązanie wybrać, skonsultuj się z nami. Zapewniamy drzwi wejściowe w Łodzi, Brzezinach, Tomaszowie Mazowieckim i okolicach — chętnie zapewnimy ci niezbędne wsparcie.

Jakie rozwiązanie będzie lepsze?

Nad kierunkiem otwierania drzwi wejściowym warto się dobrze zastanowić. Skrzydła otwierane do zewnątrz zapewniają więcej miejsca użytkowego w przedpokoju czy w tzw. wiatrołapach. Zapewniają też lepszą komunikację wewnątrz domu lub mieszkania. Przy silnym wietrze skrzydło będzie dociskane do ościeżnicy, co wpływa na szczelność drzwi. Jednocześnie przy mocnych opadach śniegu mogą być zasypane przez biały puch.

Drzwi otwierane do środka też mają swoje zalety. Przede wszystkim nie wymagają stosowania dodatkowego systemu odprowadzania wody czy uszczelnień chroniących przed opadami. Sprawdzą się w większych i szerszych korytarzach czy przedpokojach.